Přehled akcí strakonických MOPíků.

Prosinec 2009 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční schůzky s MOP (malými ochránci přírody) a jejich maminkami nebo třeba babičkami. Přijít může každý, i bez dítěte, kdo má rád přírodu a chce ji lépe znát. 4.12. a 18.12. (v liché týdny) bude sraz v 16.00 před hradem u CIAO, 11.12. v 16.00. u altánu v parku. Budeme chodit ke krmítkům, pozorovat stopy, vyrábět dárky a ozdoby, vyprávět si o svátcích a o životě v zimní přírodě.
Listopad 2009 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční schůzky s malými ochránci přírody. Přijít může každý, i bez dítěte, kdo chce pobýt v dobré partě a dovědět se zajímavosti o přírodě, něco si vyrobit z přírodního materiálu, mikroskopovat apod. 6.11. a 20.11. (v liché týdny) bude sraz v 16.00 před hradem u CIAO, 13.11. a 27.11. v 16.00. u altánu v parku.
Říjen 2009 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na páteční schůzky s malými ochránci přírody. Přijít může každý, i bez dítěte, kdo má právě čas. 2. 10. a 16. 10. bude sraz v 16.00. u altánu v parku, 9.10. a 23. 10. v 16.00. před hradem u CIAO. V případně velkého chladna můžeme být v klubovně ČSOP na hradě (v liché týdny), nebo na pobočce knihovny v Husově ulici (v sudé týdny).
Září 2009 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na pravidelné páteční schůzky s malými ochránci přírody a jejich maminkami nebo babičkami apod., případně dalšími účastníky (přijít může každý, i bez dítěte, kdo má právě čas a chuť). 11.9. a 25.9. bude sraz v 16.00. před hradem u CIAO, 18.9. v 16.00. u altánu v parku. Za suchého počasí mohou děti přijet na tříkolkách a kolech, abychom byli rychlejší, pokud se dohodneme a půjdeme po bezpečných cestách na vzdálenější místa. V případně velkého chladna můžeme být v klubovně ČSOP na hradě (v liché týdny) nebo na pobočce knihovny v Husově ulici (v sudé týdny), kde máme binokulární lupu, mikroskopy, různé přírodniny a jiné zajímavosti.upoutávka...
Červen 2009 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na pravidelné páteční schůzky s malými ochránci přírody a jejich maminkami, případně dalšími účastníky. 5.6. a 19.6. se sejdeme v 16 hod. u kanceláře CIAO před hradem, 12.6. v 16 hod. u altánku v parku. Plán na poslední pátek (26.6.) si řekneme až během měsíce, protože chystáme překvapení.
Květen 2009 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na pravidelné páteční schůzky s malými ochránci přírody a jejich maminkami, případně dalšími účastníky. 1.5. pojedeme v 8.52 hod. vlakem do Plzně (sraz před nádražím v 8.45), ve svátek 8.5. schůzku vynecháme. 15.5. a 29.5. se sejdeme v 16 hod. u altánku v parku, 22.5. u kanceláře CIAO před hradem. Budeme hlavně chodit ven, hrát si a dívat se, co kde kvete, leze, lítá, hnízdí...
Duben 2009 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na pravidelné páteční schůzky s Malými ochránci přírody a jejich maminkami, případně dalšími účastníky. 3.4. se sejdeme v 16 hod. u altánu v parku a pak si v knihovně vyzkoušíme zdobení vajíček, různá kouzla s nimi (třeba poznávání, jak jsou čerstvá) a pletení pomlázek. 10.4. schůzku vynecháme, protože bude Velký pátek. 17.4. si v parku nebo na hřišti u ZŠ zahrajeme kuličky a jiné jarní hry a připomeneme si blížící se Den Země povídáním o odpadech a ukázkami výrobků ze starého papíru. 24.4. se sejdeme na Podskalí před Zavadilkou a půjdeme vyčistit studánku Skleněnku. Připomeneme si, že na svatého Jiří vylézají hadi a štíři a půdeme zkontrolovat, co už stačilo jaro probudit. 1.5. bychom mohli jet na výlet vláčkem do Plzně na výstavu TECHMANIA SCIENCE, případně do ZOO.
Březen 2009 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na pravidelné páteční schůzky s malými ochránci přírody a jejich maminkami, případně dalšími účastníky. 6.3. se sejdeme v 16.00 před plaveckým stadionem a půjdeme se podívat do psího útulku, jak povyrostla štěňátka. 13.3. a 27.3. (liché týdny) je sraz v 16.00 před hradem u kanceláře CIAO, 20.3. (sudý týden) v parku u altánku. Budeme chodit ven, hrát hry a všímat si rašících stromů, prvních kvítků a vůbec všeho, čím se ohlašuje jaro. Pokud půjdeme do klubovny na hradě nebo do knihovny v Husově ulici, ukážeme si pletení krabiček z papírového pedigu, lepení ozdob z hoblinek, vyrábění hraček z kůry apod. Jako vždycky se budeme dívat na všelijaké přírodniny pod mikroskopem a binokulární lupou.
Únor 2009 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou děti i dospělé na pravidelné páteční schůzky s malými ochránci přírody a jejich maminkami, případně dalšími účastníky. V pátek 06. a 20.2. (sudé týdny) se sejdeme v parku před altánem a 27.2 před hradem u kanceláře CIAO. Pokud budeme venku, můžeme poznávat stromy podle pupenů, sypat do krmítek, hledat známky blížícího se jara, povědět si o stavbě sněhových vloček, případně studovat sníh při sjíždění na bobech... V knihovně Za Parkem nebo v klubovně ČSOP nás čeká materiál na různá vyrábění a také nový mikroskop, aby nám ukázal, jak krásně vypadá zvětšené peříčko nebo třeba motýlí křidélko. upoutávka...
Leden 2009 Šmidingerova knihovna a Český svaz ochránců přírody zvou mladší školní děti nebo i předškoláčky s maminkami k pravidelným pátečním schůzkám mladých ochránců přírody (MOP). Zúčastňovat se mohou i jiní zájemci, například maminky s kočárky. Schůzky vedou paní Zdena Skalická a Jitka Svobodová.
V pátek 9. a 23. ledna (sudé týdny) se sejdeme v parku před altánem a pak půjdeme buď ven, nebo do knihovny Za Parkem popovídat si o právě prožitých Vánocích a o krmení ptáčků a zvířátek. Ze zbylých krabiček a vánočního papíru z dárků si vyrobíme něco hezkého.
16. a 30..ledna (liché týdny) se sejdeme před hradem u kanceláře CIAO a můžeme v klubovně ČSOP pomocí lupy a mikroskopu pozorovat hmyz.
Pokud bude některý pátek sníh, budeme bobovat a také si ukazovat stopy různých zvířat. Budeme také chodit sypat do krmítek, učit se odlévat stopy do sádry, můžeme se domluvit třeba na pozorování noční oblohy, apod. upoutávka...