Přírodopisné a vlastivědné vycházky po okolí Strakonic.

Rok 2024.

14.01.2024 25.02.2024 23.03.2024 13.04.2024

Z Nových Hutí na Zvěřín a na Kvildu – 13. 4. 2024

V sobotu 13. 4. 2024 jsme se na autobusové zastávce Nové Hutě sešli s panem Ing. Josefem Peckou a nejdříve jsme se podívali na hřbitov, k památnému javoru klenu a do jiné části obce k velkému starému modřínu. Bylo nás 14 dospělých a jedna školačka. Z Nových Hutí jsme vyrazili směrem k PP Pasecká slať. Naším prvním cílem bylo naleziště vzácného hořečku mnohotvarého českého. Ten sice pokvete až v srpnu, ale řekli jsme si o něm základní informace a ukázali si svah nad Vydřím potokem, který je i jinak velmi zajímavým a hezkým místem. Hned od rána svítilo slunce, tráva se zelenala, meandrovitý potok odrážel modrou oblohu a tu a tam kolem něj kvetly blatouchy. O něco méně poetické bylo odborné zkoumání lejna zanechaného na jedné z krtin, ale k Šumavě patří i to. Tím spíš, že se zřejmě jednalo o výkal vlka, soudě podle obsahu rozkousaných velkých kostí.

Čolek horský (foto - VH)
Pokračovali jsme lesní cestou. Zde jsme si ukázali typickou horskou květinu dřípatku, na jedné z louží jsme zastihli několik bruslařek, podél cesty nás provázel mech rašeliník… Z travin jsme si určili třtinu chloupkatou, metličku křivolakou a smilku tuhou. Podle německého jména smilky bylo pojmenováno místo, kde se odehrává děj románu Karla Klostermanna „Ze světa lesních samot“ – Pürstling (nyní Březník). Tato tráva je tak málo výživná, že dobytek se na ní mohl pást jen po omezenou dobu.

Ukázali jsme si místo, kde bylo dříve borkoviště. Teď už se rašelina ani nedobývá, ani neodvodňuje. Z rostlin jsme tu našli mimo jiné suchopýr, ale bez pana Pecky bychom ho nedovedli určit, protože je zatím ještě bez typického světlého chmýru.

Hlídali jsme si čas, protože autobusový spoj z Kvildy byl jediný, který jsme mohli využít. Cesta byla ale tentokrát celkem pohodlná, i když jsme šli terénem a neminulo nás různé přelézání, podlézání a prodírání. Vrch Zvěřín, na který jsme vystoupili, má nadmořskou výšku 1133 m, je celý zalesněný a na Kvildu je to odtud už blízko. Cestou jsme si povídali mimo jiné o bobrech, protože poblíž Pasecké slati mají vystavěný velký hrad. Ten jsme si ukázali jen z velké dálky, ale víme, že do něj vede cesta pod vodou a že je až neuvěřitelně bytelný. Bobr je statný tvor, ale i tak je s podivem, jak silné kmeny dokáže porazit a přemístit. Kromě stavebního materiálu si takto opatřuje i potravu, protože je býložravý. Mimo bylin se živí i lýkem a větvičkami. Obzvlášť rád má údajně rdesno hadí kořen.

Na Kvildu jsme se dostali s předstihem, a tak jsme si ještě poseděli u jídla a pití a popovídali. Letošní jaro je na pohled kouzelné, ale dělá nám i starost, protože vše se odehrává s měsíčním předstihem. Dny jsou ještě krátké, a tak hmyzu a jiným tvorům nezbývá tolik času k hledání potravy, na kolik jsou zvyklí v jiných letech. A až se dny prodlouží, bude už nabídka úplně jiná a možná neodpovídající. Zároveň je už zase velké sucho. V příštím týdnu se má ochladit a i to může být pro přírodu nepříznivé, bude-li propad příliš velký a náhlý. Na druhou stranu se tím ten příliš rychlý vývoj aspoň trochu zpomalí… Uvidíme…

–ah-

Pozorované rostliny a živočichové

Strakonice - Nebřehovická: bažant obecný, zajíc polní - opakovaný výskyt
Nová Huť: skelnatka západní (Oxychilus draparnaudi) - nedaleko chráněného stromu, modřínu opadavého
Nová Huť: PP Pasecká slať, violka vonná, bika ladní, řeřišnice luční, řeřišnice hořká, sasanka hajní, pupava bezlodyžná
Nová Huť: PP Pasecká slať, listovník skvrnitý, maloočka smaragdová, slunéčko sedmitečné, skokan hnědý, ještěrka obecná, bobr evropský - bobří hrad, káně lesní
Nová Huť: cestou na vrchol Zvěřínu - dřípatka horská, bika lesní, provazovka
Nová Huť: vrchol Zvěřinu - vyklenutec kulovitý, čolek horský - 2 lokality - v kolejích po lesní technice, potápníček Ilybius sp., mravenec obrovský
Kvilda: Na Loučkách - hnojník Aphodius sp.

–vh-


Výlet do okolí Lipky – 23. 3. 2024

Od letošního března se mírně změní způsob organizace našich výletů pro veřejnost. Sraz už nebude ve Strakonicích na nádraží, ale až na místě, kde bude čekat pan Pecka. Důvodem je to, že vyhledat si jízdní řád je v dnešní době už pro každého hračkou, a tak se jednak pozvánky zkrátí, jednak pomine závazek pro členy ZO ČSOP se pokaždé zúčastnit a na srazu před odjezdem se skupinky ujmout. Tak jako tak asi se skoro vždycky sejdeme v plném počtu jako obvykle, jen to už nebude takto vyhlašované.

Tentokrát nás vyzvedl pan Pecka na Lipce, kam jsme dojeli vlakem v poměrně velkém počtu a pak jsme ještě přibrali skupinku, která na nás už na stanici čekala. Dohromady nás pak bylo 19. Šli jsme po zpevněných stezkách k Světlohorské nádrži, na svah Světlé hory, na Alpskou vyhlídku a na další místa v blízkosti bývalo huti Michlovky. Samotnou Michlovku jsme vynechali, protože je tam teď statek a majitelé si nepřejí, aby se tam do jejich okolí příliš často chodilo. Z toho důvodu se i změnila trasa turistické cesty, co tam původně vedla.

Buk lesní - u Alpské vyhlídky (foto - VH)
Po cestě jsme si vyprávěli mimo jiné o pomníku posledního zastřeleného vlka (ten jsme blízko vrcholu Světlé hory také viděli) a o vlku samotném, jehož podoba po vycpání není zrovna důstojná - jako kdyby spolkl krabici. Je možné ho spatřit v loveckém zámečku Ohrada vystaveného ještě teď po tolika letech. Zastřelen byl 2. 12. 1874 knížecím stavitelem Janem Štěrbíkem z Vimperka. Na honbu se tehdy vypravila celá skupina a zastřelení samo bylo pravděpodobně panu Štěrbíkovi ostatními přenecháno.

V současné době se vlci ve stejných místech pohybují už znovu a nedaleko rozcestí V Srnčím jsme nalezli na cestě vlčí lejno, což se pozná podle velkého podílu nestravitelných zbytků. Na Michlovce si údajně jeden vlk našel i způsob, jak se dostat do prostoru chráněného elektrickým ohradníkem. Vyhlédl si to pravé místo – vodoteč, kde se elektřina používat nemůže. Je to jeden z případů, kdy se projevila vlčí inteligence, přesahující tu, kterou známe u psů a která i u psů je mimořádná.

Viděli jsme už plno rozkvetlých jarních květů, od devětsilu (ten už má dny své nejlepší krásy dokonce za sebou) přes podběl, blatouchy, fialky nebo sasanky k méně známému mokrýši, který si ale s těmi nejoblíbenějšími v kráse nijak nezadá.

Ze stromů všechny nejvíce zaujal obrovitý buk poblíž místa zvaného Švajglova Lada směrem k Alpské vyhlídce (1). Je mu skoro 200 let, je vysoký 28 metrů, je označený jako památný a je „ozdobený“ na kmeni tak velkými "choroši", jaké většina z nás nikdy v životě neviděla. "Choroše" svědčí o tom, že strom už ztrácí sílu, ale to v přírodě patří k věci a k odvěkému životnímu koloběhu. Zrovna v okolí Lipky jsme měli plno příležitostí vidět mladé stromky vyrůstající z pozůstatků těch padlých, a protože jaro se letos dostavilo velmi brzy, nalité pupeny už svědčí o dychtivosti vypučet a bujně se zazelenat.

K jarní náladě patřilo i to, že jsme se zastavili u dvou pramenů. Jeden je nad Alpskou vyhlídkou a je pod pravidelným dozorem Státního hydrometeorologického ústavu Praha. (2) Je krytý dřevěnou stříškou a mezi turisty je asi dost málo známý, druhý je naopak proslulý, protože jde o naši milou Volyňku, jejíž pouť zde začíná a u nás ve Strakonicích soutokem s Otavou končí. (3)

Informace o ochraně šumavské přírody se tentokrát týkaly například raků, protože Světlohorská nádrž je údajně jedním z mála míst, kam se ještě nedostal račí mor a žijí zde původní čeští raci (a kromě nich mj. pstruzi). (4) Hloubka dosahuje dva a půl metru.

Počasí bylo poměrně nepříjemné, s chvilkovým deštěm, ale jako obvykle to zrovna naši účastníci brali s pochopením, že i příroda se musí napít, nejen my z našich termosek z batohů. Takže se výlet líbil a všichni byli spokojeni. Domů jsme odjeli v 17:25 zase vlakem a zase z Lipky. Příští výlet bude směřovat na Rejštejn a i tentokrát se ze stejného místa pojede také zpátky.


–ah-

Pozn.
1 - v příkopu při silnici pod Alpskou vyhlídkou jsme zaznamenali vajíčka skokana hnědého. Byly na stejném místě jako pozorování pulců tohoto druhu před mnoha lety (08.06.2019)
2 - jedná se o pramen, který je na mapovém serveru označen jako Sledovaná studánka
3 - Michlův Mlýn - zavodněná louka u Volyňky - vajíčka skokana hnědého
4 - raky jsme zde nespatřili. Odtok z nádrže též neposkytl rozsáhlý přehled zvířeny. Bylo možno pozorovat drobné larvy chrostíků. V jedné části byly při břehu nalezena vajíčka skokana hnědého.

Trasa výletu: Lipka, Světlohorská nádrž, pramen Volyňky, Vlčí kámen, Švajglova Lada, Alpská vyhlídka, Sledovaná studánka, V Srnčím, V Srnčím – sedlo, Michlův Mlýn, Lipka
-vh-


Tradiční výlet do Horažďovic s návštěvou Přírodovědné stanice DDM

Mezi jinými místy, které rádi navštěvujeme v rámci výletů pro veřejnost i opakovaně, jsou také Horažďovice, protože je tam vždycky kam jít za každého počasí, a navíc se tam pravidelně konají prohlídky v Přírodovědné stanici DDM. Jednu takovou akci jsme si tedy naplánovali na neděli 25. 2. a zájem byl jako vždycky velký. Někdo jel s námi vlakem ze Strakonic, někdo dorazil rovnou do Horažďovic. Celkový počet účastníků byl nakonec 18, z toho 5 dětí. A těch, kdo přišli do DDM nezávisle na nás, bylo tolik, že by se to snad nedalo ani spočítat. Jedině podle vstupenek, což měl na starosti jeden školák a bylo na něm vidět, že si svého postavení patřičně váží. Určitě chodí na některý z kroužků a rád pomáhá i při jiných činnostech. Ale abych nepředbíhala, vrátím se v zápisu zpátky na horažďovické nádraží, kde nás ráno očekávala Eva Legátová a spolu s panem Benediktem nás pak po celý den prováděla. Vzpomněli jsme si, jak nás v roce 2008 vodil jiný místní patriot, a to Marek Jindrák (viz spousta podrobností z dějin města zde zde) a jak jsme sem o něco dříve zavítali ještě i s panem Václavem Chánem a družili jsme se s tehdejším vedoucím kroužků Karlem Průchou.

Bylo docela mrazivo, ale nám to bylo příjemné. Letošní doposavad nadměrně teplý únor nám dělá starost, protože hrozí, že ještě přijdou mrazy a spálí, co se dá. Je ale pravda, že i tak ty první známky jara, Kaple sv. Anny (foto - VH)
jakými jsou třeba sněženky na výslunných svazích těší asi každého za všech okolností a nás vlastně také. Hlavně pana Vondrášek, který přijel až z dalekých a studených Volar, se na ně díval s obzvláštním zalíbením.

Proto jsme nešli do muzea, ale ven. Nakonec jsme zjistili, že nedělní návštěvy expozice „Myslí a kladivem“ jsou zrušené a že jsme tuhle možnost měli na plakátech a pozvánkách uvedenou špatně. Vzniklo to tak, že míváme výlety s ČSOP obvykle v sobotu (kdy otevřeno je) a při přípravě a kontrole všech náležitostí jsme si neuvědomili, že tentokrát plánujeme vlastně neděli.

Ze všech lákavých možností, kam si vyjít, jsme zvolili pramen u Svaté Anny. Eva a Vilda si tam u kaple hezky zabádali. Více o tom i o našich dalších krocích přírodou napsala Eva:
„… U kaple u mě velmi překvapil kamomil říční a potěšila bahnatka malá. Pan Hrdlička našel zemounka lesklého, srstnatku, údolníčka, slimáčníka, vlahovku, páskovku, skalnici ad. U Otavy jsme pak viděli činnost bobra a u toho fotopast. Po Škrobárenském rybníku plaval morčák velký... Od 14 hodin jsme se zúčastnili komentované prohlídky přírodovědné stanice. Prováděla nás paní Pavla Pánková. Mám velkou radost z dvou nových jehňátek, která se narodila v pátek. Kromě oveček, králíků, morčat, drůbeže, prasátka, poníků a watusi kravičky jsme našli jednu majku obecnou. Podívali jsme se i dovnitř. Výlet se mi velice líbil. Děkuji Hrdličkům i paní Pánkové.“

–ah-


Sčítání kání – 14. 1. 2024

Jako to děláváme často, pojednali jsme i v neděli 14. 1. akci Buteo (sčítání kání) jako výlet pro veřejnost. Byli jsme zvědaví, kolik se nás sejde, protože po studeném období s mrazy se sice počasí poněkud zmírnilo, ale dalo se čekat, že v polích to bude hodně foukat. Pohledově to ovšem bylo bezvadné. Obloha byla převážně modrá a zdobily ji různorodě zbarvené a tvarované mráčky.

V počtu 7 osob jsme prošli obvyklou trasu z vlakové zastávky Radomyšl ke kostelům sv. Martina a sv. Jana, na židovský hřbitov směrem k Oseku, zpátky do Radomyšle a pak směrem na Věno a přes Domanice domů. Eva Legátová si dala práci a vypsala pro nás ostatní spoustu informací k navštíveným místům z knížky Josefa Pecky „Toulání Šumavou a Pošumavím“ (z druhého dílu z roku 2021). Zopakovali jsme si tedy přesněji a podrobněji to, co si cestou obvykle říkáme, a náš přírodovědný výlet měl tentokrát o to bohatší svou vlastivědnou část, pro účastníky samozřejmě také zajímavou:

Horní řepický rybník (foto - VH)
Jak o tom svědčí nálezy hrobů, srpů, kamenných mlýnků nebo zbytky koňských postrojů i vozů, krajina v okolí Radomyšle byla osídlena již v mladší době bronzové. Mohyly z této doby byly odkryty například v zaniklé osadě Lemuzy u Domanic. Nad touto bývalou vsí bylo obydleno ve střední době hradištní i hradiště Hradec.

Samotná osada Radomyšl se začala vytvářet při Zlaté stezce. Prvně je Radomyšl písemně zmiňována v roce 1284, kdy patřila Bavorům ze Strakonic. Vilém Bavor pak v roce 1320 daroval kostel a faru a v polovině 14. století i celou Radomyšl strakonickým johanitům. Ti městečko spravovali až do roku 1848.

Původně románský kostel sv. Martina byl několikrát přestavěn. Současná podoba pochází z barokní přestavby v letech 1716-1717. Za kostelem stojí bývalá kostnice z let 1822-1834, kaplička sv. Jana Nepomuckého v ohradní zdi a kalvárie s barokními sochami.

Patrová klasicistní radnice je z roku 1865 a stojí v místech původní z roku 1832. Malá věžička byla doplněna dodatečně po požáru roku 1868. Před radnicí stojí pískovcové sousoší blahoslavenné Panny Marie s Ježíškem a sochami sv. Šebestiána a sv. Fabiána. Bylo postaveno v roce 1860 sochařem Platzerem. Památkově chráněný je i klasicistní dům v Kostelní ulici čp. 63 z druhé třetiny 19. století, který je zároveň rodným domem významného jihočeského badatele Bohumíra Lifky. Starší je dvoukřídlá venkovská usedlost čp. 62 z konce 18. století. Křídlový štít s volutami je doplněn slunečními hodinami. Na vrcholu štítu číhá terakotová lvice.

Budova děkanství neznámého stáří byla barokně přestavěna v letech 1763-1767. V areálu ohraničeném ohradní zdí stojí i hospodářské budovy a špýchar ze 17. století. Za železničním přejezdem při křížové cestě stojí výklenková kaplička Panny Marie Bolestné s volutovým štítem z 18. století. Cesta ke kostelu sv. Jana Křtitele je lemována 15 kamennými kapličkami křížové cesty z 1. poloviny 18. století.

Na návrší východně od Radomyšle stávala již ve středověku dřevěná kaple zasvěcená sv. Janu Křtiteli a zázračný pramen. V padesátých letech 16. století zde nejspíše místní farář a pozdější převor Mikuláš Křížek nechal postavit zděnou kapli s 5 kapličkami, poustevnou a dřevěnou křížovou cestou do vsi. Jelikož kaple již kapacitně nepostačovala, nechal velkopřevor maltézského řádu hrabě Gundakar Poppo z Dietrichsteinu v letech 1733-1738 vystavět nový kostel podle plánů italského architekta Giuseppa Bartlomea Scottiho. Vlastní stavbu provedl stavitelův zeť Anselmo Lurago.

Mezi slavné rodáky patří prozaik a literární historik Miloslav Novotný, na jehož rodném domě je umístěna pamětní deska. Jeho syn malíř Jiří Václav Novotný byl významným prácheňským krajinářem. V domě Na Rybníčku 11 se roku 1779 narodil nálezce tzv. Rukopisu zelenohorského Josef Kovář. Kousek od jeho domku stojí 3 metry vysoký pískovcový pomník místním obětem světových válek. Na severním svahu vrchu Věna (486 m n.m.) jsou dva smírčí kříže.

Pozorované druhy pro nás zapsala také Eva Legátová:
Na okraji Radomyšle stále roste štětička větší (na biolibu Dipsacus strigosus). Káně nám předvedla „poštolčí" třepotání na místě. Celkem jsme nasčítali 10 kání, 3 poštolky a 2 vrány. Kromě bažantů jsme zaznamenali volavku popelavou a volavku bílou. Nad Domanicemi jsme našli plody užanky lékařské (stupeň ohrožení C3) a stále se zde vyskytuje i řešetlák počistivý. V Domanicích jsme ochutnali plody mišpule německé. Byly už patřičně přešlé mrazy, měkké a sladké. Celkem jsme ušli 13 km. -eLeg-


–ah-

Pozn.
Strakonice, Čelakovského - straka obecná útočící na jí lapeného vrabce domácího, kterého urputně klovala přes nařikání a útoky jeho druhů.
Domanice - Horní řepický rybník - severní břeh - krkavec velký?
Radomyšl - lipová alej ke kostelu sv. Jana - strakapoud velký
Radomyšl - les Hájek - králíček obecný, strnad obecný, sýkora koňadra, drozd kvíčala
Droužetice - úvoz se stromy od Pilského rybníku - sojka obecná –vh-



Seznam autorů: eLeg - Eva Legátová, ah - Alena Hrdličková.